• Z wizytą na Dolnym Śląsku

          • W tym roku klasy I-III przedłużyły weekend majowy o trzy dni. Postanowiliśmy wybrać się do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. Największe emocje wśród uczniów wzbudzał sam fakt rozstania z rodziną i dwie noce w hotelu z kolegami i koleżankami. Po przybyciu na miejsce powitała nas sympatyczna pani przewodnik, która zaproponowała spacer po Starym Mieście. Zaczęliśmy od wyspy Ostrów Tumski i tak krok po kroku przez mosty, kładki, w towarzystwie uroczych krasnali poznawaliśmy legendy Wrocławia. Mijając Halę Targową, Uniwersytet Wrocławski, dawne Więzienie Miejskie, ulicą Nożowniczą doszliśmy do Starych Jatek, a potem przez Plac Solny do rynku. Rynek wrocławski, choć nie większy od krakowskiego zachwycał kamieniczkami. Każda była wyjątkowa, ale były dwie, które wzbudziły szczególne zaciekawienie, to Jaś i Małgosia – od 500 lat połączone ze sobą kamiennym łukiem – jakby trzymały się za ręce. Tutaj był czas na zdjęcia i pamiątki. Po sporym wysiłku z przyjemnością udaliśmy się do lodziarni przy Ratuszu.
            Przedpołudnie kolejnego dnia spędziliśmy przy Hali Stulecia, a tam już wiadomo słynna Iglica, Pergola z fontannami i modernistyczna architektura. Na drugą część dnia mieliśmy zaplanowane Wodne Miasto Hydropolis, do którego poszliśmy pieszo, bulwarem wzdłuż Odry. To jedyne miejsce w Polsce, zachwyciło nas walorami edukacyjnymi i formą przedstawienia. Wystawa znajduje się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Najbardziej zapadły nam w pamięci: drukarka wodna, wir wodny o wysokości 3,5 m, sześćdziesięciometrowy ekran panoramiczny, replika batyskafu, ściana z porostem imitującym las amazoński, makiety największych statków na świecie, symulator zamieci śnieżnej, ogień z pary wodnej. Mimo wielu wrażeń, dzień zapowiadał się nadal emocjonująco. Po obiadokolacji, wieczorową porą wróciliśmy do centrum miasta, aby zobaczyć magiczny, ginący zawód latarnika. Mężczyzna w czarnej pelerynie, w czarnym cylindrze, dzień w dzień przemierza Ostrów Tumski i przed zmrokiem zapala gazowe latarnie, a tuż po świcie – gasi. Dużo emocji wzbudziło samo oczekiwanie na latarnika, a jak tyko się pojawił, towarzyszyliśmy mu w tym zajęciu, idąc za nim krok w krok przez kilka ulic. Nie udało nam się zobaczyć zapalanych 98 lamp, ale mimo to byliśmy uradowani, robiąc zdjęcia i kręcąc filmiki. I tak minął dzień drugi.
            Trzeciego dnia zaplanowano dla nas wrocławskie zoo. Rozpoczęliśmy odwiedziny od Afrykarium, gdzie mogliśmy stanąć oko w oko z rekinem. Dużym zaskoczeniem okazał się pingwin afrykański, małpki skaczące po drzewach bez większego zabezpieczenia i nosorożec indyjski zagrożony niestety wyginięciem. Potem z głową pełną wrażeń i pamiątkami obraliśmy kierunek wschód, prosto do Krakowa. A stamtąd, wiadomo, do Widomej. Jesteśmy przekonani, że nie była to nasza ostatnia, kilkudniowa wyprawa.

            Beata Gaździcka

        • Konkurs wiedzy o języku łacińskim
          • Konkurs wiedzy o języku łacińskim

          • W kwietniu na szkolnym korytarzu na I piętrze pojawiły się kolorowe plakaty z sentencjami i słowami w języku łacińskim. Okazuje się, że nawet nie ucząc się łaciny, znamy słowa w tym języku, a nawet całe zwroty. Dlaczego tak jest? Wiele współczesnych języków, w tym język polski, przez wieki czerpało z języka łacińskiego i do dziś zostało nam w polszczyźnie wiele sentencji, nazw, wyrazów pochodzenia łacińskiego. W niektórych łacińskich powiedzeniach przechowały się przez wieki różne mądrości życiowe, które są aktualne do dziś.
            Uczniowie naszej szkoły otrzymali ulotki z informacjami o języku łacińskim we współczesnej polszczyźnie. 23 kwietnia 2024 dziesięcioro z nich, z klas V, VI i VIII wzięło udział w konkursie wiedzy o języku łacińskim. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z tłumaczeniem łacińskich wyrazów, np. aqua, dentis, lex, floris. Wykazali się także rozumieniem sentencji „Per aspera ad astra” (Przez trudy do gwiazd), „Historia magistra vitae est” (Historia jest nauczycielką życia), umiejętnością podawania argumentów do tezy „Plus ratio quam vis” (Więcej rozum znaczy niż sił). Pamiętali o łacinie w naszej polskiej literaturze, ale także w medycynie (badania na cito), prawie (alibi), historii (liberum veto), Kościele (Pater noster… Ave Maria…, habemus papam). Trudnym zadaniem było wyłonienie zwycięzców, pod uwagę wzięto więc także poprawność wypowiadania się w języku polskim. Pierwsze miejsce zajęła Maria Twardowska z kl. VIII, drugie miejsce Bartosz Kucala z kl. VI, trzecie miejsce (ex aequo): Matylda Haik z kl. VIII, Stefania Jasiówka z kl. VI i Matylda Czarny z kl. V. Wyróżnienie otrzymała Ula Papierz z kl. VI. Myślę, że akcja przyczyniła się do zainteresowania uczniów językiem łacińskim, ale też polszczyzną, która przez wieki obficie czerpała z łaciny. Wartością dodaną jest tu na pewno wzbogacenie słownika każdego, kto się zapoznał z materiałami konkursowymi. Efekty są już widoczne – w wypowiedziach uczniów pojawiają łacińskie zwroty, np.: „pro publico bono”.
            Elżbieta Małasiewicz-Machula

        • Ekomoda
          • Ekomoda

          • Podczas apelu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, (30 kwietnia 2024) wręczono nagrody w Gminnym Konkursie Ekologicznym „Eko moda” pod patronatem Młodzieżowej Rady Gminy.
            Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu odzieży, akcesoriów lub biżuterii z materiałów wyłącznie ekologicznych, recyklingowych.
            Pani Julia Stojek ogłosiła, że w konkursie wzięło udział 32 uczniów z naszej szkoły (18 uczniów z klas I-III i 14 uczniów z klas IV-VIII). Na etapie szkolnym zwycięzcami zostali: kl. I-III
            1. miejsce: Kinga Palmowska (kl. II). Kinga zdobyła również wyróżnienie na etapie gminnym
            2. miejsce: Lena Bańska (kl. I)
            3. miejsce: Adam Banaś (kl. II), Mikołaj Laskiewicz (kl. II)

            kl. IV-VIII
            1. miejsce: Valeria Jasiówka (kl. IV)
            2. miejsce: Stefania Jasiówka (kl. VI)
            3. miejsce Michał Szot (kl. VII)
            Zwycięzcy i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

        • Konkursu Międzypokoleniowy „SENIOR JUNIOR DWA BRATANKI”
          • Konkursu Międzypokoleniowy „SENIOR JUNIOR DWA BRATANKI”

          • Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie: „SENIOR JUNIOR DWA BRATANKI”. Konkurs jest adresowany do uczniów klas I-IV oraz Oddziału Przedszkolnego B Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej. Prace konkursowe w formie 2- 3 zdjęć z krótkim opisem należy wysyłać na maila szkoły: sekretariat@szkolawidoma.pl do 24 maja 2024 r. Informacje o wynikach konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej i Facebooku szkoły.

            Więcej informacji w załączniku: 

            REGULAMIN_KONKURSU_MIEDZYPOKOLENIOWEGO.docx

             

        • Wiwat Konstytucja!
          • Wiwat Konstytucja!

          • 30 kwietnia punktualnie o godzinie 10.40 rozpoczęliśmy świętowanie 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Gospodarzem uroczystości była klasa czwarta wraz z wychowawcą Andreą Janik. Współorganizatorem Zespół „Wszystko Gra” pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej.

            Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczął się spektakl.
            - Wspominamy rok 1791 i ważne wydarzenie z dnia trzeciego maja. Źle się dzieje w Ojczyźnie. Rosja, Prusy i Austria doprowadziły już do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Magnaci nie chcą rezygnować ze swoich praw. Z obojętnością patrzą na upadek Rzeczypospolitej. Konieczne są reformy. Chcą je wprowadzić polscy patrioci. Przenieśmy się na chwilę do tamtych lat – to wprowadzenie narratora. - Byliśmy świadkami posiedzenia Sejmu Czteroletniego, który przyjął Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 Maja. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, Marszałek Sejmu Stanisław Małachowski, patrioci Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Jan Dekert, posłowie i mieszkańcy Warszawy – wspominali widzowie.
            Nietrudno im było sobie wyobrazić salę obrad, Zamek Królewski w Warszawie i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Piękną dekorację wykonały uczennice klasy ósmej i czwartej. Jak można było przewidzieć, zgromadzeni na sali obrad posłowie przyjęli uchwałę, która znosiła liberum veto, wprowadzała dziedziczność tronu, zwiększała liczebność wojska, rozszerzała uprawnienia mieszczan i otaczała opieką chłopów. Zatwierdził ją król słowami:
            „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ja, Stanisław August Poniatowski, król polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic niniejszą Konstytucję uchwalam. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę. Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę niech idzie ze mną do kościoła wykonać tę samą przysięgę”.

            Muzyczną ilustracją do wypowiedzi czwartoklasistów były utwory przygotowane i doskonale zaśpiewane przez zespół „Wszystko Gra”: „Wolność” Marka Grechuty, „Taki kraj”, „Kocham wolność”, „Witaj majowa jutrzenko – Mazurek 3 Maja” i „Polska flaga”. Pięknym głosom towarzyszyły miłe dla ucha dźwięki ukulele, dzwonków, akordeonu, gitary i keyboardu. - Czwarta klasa stanęła na wysokości zadania. Wszystkie role wspaniale wyrecytowaliście. Byliście przekonywujący. Zasługujecie na wielkie brawa – podsumowała spektakl pani dyrektor Bożena Lisowska.

            Ten dzień był naprawdę odświętny. Ubrani na galowo, z biało-czerwonymi flagami i kotylionami wyglądaliśmy godnie. 3 Maja to nasze narodowe święto i powód do dumy. Pierwsi w Europie uchwaliliśmy konstytucję. Redakcja gazetki „Nie Mam Pomysłu”.

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi Kucharskiemu za przeprowadzenie Ogólnopolskiego Programu Badawczo - Edukacyjnego "Zdrowa Klasa". 

        • Komunikat w sprawie rekrutacji w postępowaniu uzupełniającym
          • Komunikat w sprawie rekrutacji w postępowaniu uzupełniającym

          • Szanowni Państwo, 

            informujemy, że listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki" oraz Oddziału Przedszkolnego B przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, w postępowaniu uzupełniającym zostały zamieszczone w szkole w wejściu głównym. 

            Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej

            Monika Nawalany-Bałut

        • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji
          • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji

          • Szanowni Państwo, 

            informujemy, że listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki" oraz Oddziału Przedszkolnego B przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, w postępowaniu uzupełniającym zostały umieszczone w szkole w wejściu głównym. Rodzice dzieci  zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka w terminie od 9 do 11 kwietnia 20234 r. 

            Poniżej znajduje się druk do wypełnienia. Potwierdzenie_woli_do_przedszkola_2024(2).rtf

        • Recepty na lepsze samopoczucie
          • Recepty na lepsze samopoczucie

          • Przed Wielkanocą klasa piąta omawiała na języku polskim lekturę Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Czytając tę niezwykłą historię, można wyciągnąć z niej wiele rad i pomysłów na to, co robić, żeby poczuć się lepiej, poprawić swoje samopoczucie, być zdrowszym, mieć lepszy nastój. Na jednej z lekcji piątoklasiści wcielili się w prawdziwych lekarzy i wypisywali recepty na zdrowsze życie. Wykorzystywali do tego rady z lektury, ale też z własnego doświadczenia. „Lekarstwa” zostały zapisane na drukach przypominających prawdziwe recepty. Lekarze zalecali m.in. ruch na świeżym powietrzu, uprawianie ogródka, obserwację przyrody, zdrowe jedzenie, pielęgnowanie przyjaźni, rozmowy.
            Elżbieta Małasiewicz-Machula

        • Apel 26 marca 2024
          • Apel 26 marca 2024

          • Pani dyrektor Bożena Lisowska i pani prezes Anna Motyka w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły serdeczne życzenia ks. Filipowi Korbanowi z okazji zbliżającego się święta kapłanów przypadającego w Wielki Czwartek. Następnie uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej odśpiewali księdzu „Życzymy, życzymy…”. Później pani dyrektor pogratulowała osiągnięć uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego EDI – Pingwin.
            1. Michał Szot – 3. miejsce – dyplom laureata
            2. Karolina Graenzer – 5. miejsce – dyplom laureata
            3. Matylda Haik – 8. miejsce – dyplom wyróżnienia
            4. Magdalena Klupa 9. miejsce – dyplom wyróżnienia
            5. Maria Twardowska – dyplom uznania
            6. Wiktor Żuradzki – dyplom uznania
            7. Alexander Krawczyk – dyplom uznania
            Nagrodzono także uczniów, którzy wzięli także udział w Szkolnym Konkursie z Języka Angielskiego „The Little Prince”. Klasy 7 i 8 obejrzały spektakl teatralny „The Little Prince” wystawiony przez Teatr FuturArt. Po obejrzeniu spektaklu, w ramach lekcji kulturowych wszyscy uczniowie rozwiązali quiz ze znajomości lektury i umiejętności językowych. Najlepiej z testem poradzili sobie: Magdalena Klupa z klasy 7, która zajęła I miejsce,
            uzyskując 98%, miejsce II i III ex aequo zajęli Alan Małek i Oskar Proszowski, którzy uzyskali 92% – nagrody ufundowała p. Barbara Waszuk.
            Pani dyrektor i pani prezes przekazały serdeczne podziękowania dla Gospodarstwa Ogrodniczego Rosa za podarowanie i dostarczenie bratków, które stanowią piękną dekorację szkoły. W imieniu Rodziców dyplom podziękowania odebrała Wiktoria Rosa. Panie Klaudia Hipowska i Wiktoria Magiera wręczyły nagrody dla zwycięzców Konkursu na Ilustrację do Kartki Wielkanocnej. Konkurs był podzielony na dwie kategorie wiekowe tzn. dzieci w wieku przedszkolnym i klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Udział wzięło łącznie 38 uczniów
            naszej szkoły.
            I miejsca: Julia Malik z OPB, Alicja Pióro z kl.5
            II miejsca: Lena Tarko z kl. 1, Wiktoria Pióro z kl. 6
            III miejsca: Hubert Gawroński z OPA, Zofia Lipka z kl. 4
            Wyróżnienia: Wiktor Banaś OPB, Matylda Kurbiel OPA, Mieszko Glaz OPA, Milena Stanek z kl. 4, Amelia Wójcik z kl. 4, Helena Twardowska z kl. 4.

            Pani Magdalena Wójcik przypomniała, że po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły, z klas I i II wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Stypendiada Wczesnoszkolna”. Olimpiada sprawdzała wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu czytelnictwa, matematyki i plastyki. Milena Fundament z klasy II otrzymała wyróżnienie i dyplom finalisty za projekt kartki walentynkowej. Dziennikarze z gazetki szkolnej „Nie Mam Pomysłu” wraz z panią Andreą Janik przeprowadzili losowanie zwycięzcy w konkursie ogłoszonym w gazetce. Poprawną odpowiedź na pytanie, kto jest autorem słów: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (Mikołaj Rej) znały cztery osoby. Zwycięzcą została: Lena Bańska z kl. 1.
            Pani dyrektor wyróżniła także piłkarzy z naszej szkoły, którzy w ostatni weekend brali udział w zawodach piłki nożnej na Słowacji. Jako jedyna drużyna reprezentowali nie tylko naszą szkołę, ale także nasz kraj. Filip Kurbiel z kl. 4, Franciszek Kucala z kl. 4, Patryk Mielczarek z kl. 5, Filip Piekara z kl. 5, Jan Pycia z kl. 5 i Filip Turecki z kl. 5 zajęli czwarte miejsce w zawodach.
            E. Małasiewicz-Machula

        • Tydzień Książki Elektronicznej
          • Tydzień Książki Elektronicznej

          • Co roku na początku marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci, która zorganizowała pierwszy taki tydzień poświęcony książkom w formie elektronicznej. W tym czasie w Polsce czytanie ebooków było równie abstrakcyjne co podróż na Księżyc.  Od tego czasu wiele się zmieniło, choć przez wielu książki elektroniczne wciąż traktowane są z nieufnością. Szelest kartek i zapach książek są dla niektórych nieodłącznym elementem czytania. 

            Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. I tak też było w naszej bibliotece.  Oddział przedszkolny A wysłuchał „Wędrówki Kropelki”, oddział przedszkolny B „Wielcy Robacy” natomiast grupa świetlicowa „Reksio, łowca przygód”

            Warto dodać, że uczniowie zawsze mogą skorzystać z elektronicznej wersji lektur szkolnych  i za darmo je przeczytać.

             

            Elwira Żuradzka

             

        • „Dzień bez plecaka” w naszej szkole
          • „Dzień bez plecaka” w naszej szkole

          • „Dzień bez plecaka” to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 27 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki sklepowe, worki na śmieci, walizki, kosze sklepowe, a nawet w skrzynki narzędziowe. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje. Co ciekawe „Dzień bez plecaka”" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. W Polsce „Dzień bez plecaka” jest traktowany raczej jako zabawa, forma integracji, ale w szczytnych celach chętnie dołączamy się do takich akcji.
            Opiekun SU Ewelina Solecka

        • ENGLISH IS FUN ̶ Little Prince ̶ spektakl w języku angielskim
          • ENGLISH IS FUN ̶ Little Prince ̶ spektakl w języku angielskim

          • 12 marca uczniowie z klas 7 i 8 mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Little Prince” przygotowanego przez Teatr FuturArt. Spektakl był odegrany w całości w języku angielskim. Jego atutami były autorska muzyka i niekonwencjonalna scenografia starego strychu oraz pięknie odegrana historia, która pobudza wyobraźnię. Zanim jednak udaliśmy się w podróż na odległe planety, podczas lekcji języka angielskiego obejrzeliśmy historię Małego Księcia, znacząc szlak jego wędrówki, poznając napotkane osoby oraz tłumacząc i ilustrując najpiękniejsze cytaty zawarte w książce. Zarówno praca z tekstem, jak i uczestnictwo w spektaklu teatralnym dały nam możliwość rozwoju naszych kompetencji językowych i społecznych. „Oswoilismy” w ten sposób lekturę szkolną.
            Barbara Waszuk

        • „Palma – symbol zwycięstwa i tryumfu”
          • „Palma – symbol zwycięstwa i tryumfu”

          • Przygotowując się do najważniejszych dla katolików świąt – Wielkanocy, dzieci z klasy I i III uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyły palmy – symbol zwycięstwa i tryumfu. Ręcznie robione palmy symbolizują również męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a także nadzieję na odrodzenie duszy człowieka. Nie bez przyczyny warsztaty odbyły się w piątek, tuż przed Niedzielą Palmową, bo jak każe tradycja wtedy wierni uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej, trzymając w ręku palmę. Tym razem, dzięki pani Marioli Rosie nasi uczniowie uczestniczyli w Niedzieli Palmowej z własnoręcznie zrobionymi palmami. Dziękujemy Pani za twórcze podejście, kreatywność i umiejętność nawiązania porozumienia z dziećmi, które z
            olbrzymim zapałem i radością wykonały przepiękne palmy wielkanocne. Jeszcze raz dziękujemy.

            Dorota Seweryn
            wychowawca klasy I

        • Dzień Patrona
          • Dzień Patrona

          • 21 marca 2024 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona. Gościliśmy na niej ks. biskupa Andrzeja Kaletę, który przybył do nas wraz ze swoim sekretarzem ks. dr. Mirosławem Kowalskim. Obecni byli również ks. proboszcz Adam Grzesiński, ks. Filip Korban, pani dyrektor Bożena Lisowska, pani prezes Anna Motyka, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Pycia, grono pedagogiczne i wszyscy uczniowie. Program artystyczny rozpoczęły swoim występem dzieci z przedszkola. Pod kierunkiem wychowawczyń p. Moniki Nawalany-Bałut, Magdaleny Dyląg-Dziedzic, Klaudii Hipowskiej i Wiktorii Magiery zaśpiewały piosenkę „Pełna chata”. Następnie uczniowie z klas piątej i szóstej oraz zespół „Wszystko Gra” przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący twórczości patrona szkoły – ks. Jana Twardowskiego. Dzieci recytowały fragmenty utworów ks. Twardowskiego, rozmawiały o tym, czym jest poezja, po co czyta się wiersze i zainscenizowały utwór patrona „W klasie”. Zespół „Wszystko Gra” pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej zaśpiewał dwie piosenki ze słowami wierszy ks. Twardowskiego „Śpieszmy się” oraz „Modlitwa” („Święta dziewczynko z zapałkami…”). Ksiądz biskup Andrzej Kaleta opowiedział dzieciom o tym, jak powstaje rzeźba przedstawiająca człowieka. Artysta uderza młotem i dłutem w skałę. Gdyby skała mogła odczuwać, to rzeźbiarz zadawałby jej ból. Jednak efektem tej pracy jest piękny posąg. Porównał to do procesu uczenia-rzeźbienia młodego człowieka. Sam proces jest trudny – wymaga wysiłku, nauki, są sprawdziany, kartkówki – ale w wyniku tego człowiek staje się coraz mądrzejszy. Na koniec biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Uroczystość Dnia Patrona przygotowały Anna Żurek i Elżbieta Małasiewicz-Machula, które serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym za wsparcie i pomoc.
            Elżbieta Małasiewicz-Machula

        • Rekrutacja - postępowanie uzupełniające
          • Rekrutacja - postępowanie uzupełniające

          • Szanowni Państwo, Informujemy, że w dniach od 25 do 28 marca 2024 r. można składać wnioski, w postępowaniu uzupełniającym, o przyjęcie do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki", Oddziału Przedszkolnego B oraz do klasy I Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej. 

            Więcej szczegółów oraz niezbędne dokumenty znajdziecie Państwo na stronie szkoły w zakładce REKRUTACJA.